Türkiye 'çocuk yoksunluğu'nun en yoğun olduğu ülke

  • 10:16 21 Nisan 2018
  • Çocuk
HABER MERKEZ İ - Şiddetli maddi yoksunluk içinde yaşayan çocukların oranının giderek arttığı Türkiye, “Avrupa’da çocuk yoksunluğunun en yoğun olduğu ülke” konumuna düştü. 
 
 Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), Türkiye’de çocukların yaşadığı maddi yoksunluk ile ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Betam araştırma sonuçlarına göre, şiddetli maddi yoksunluk içinde yaşayan çocukların oranının giderek arttığı Türkiye, “Avrupa’da çocuk yoksunluğunun en yoğun olduğu ülke” konumuna düştü. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Yazgı Genç tarafından yapılan araştırmada “Şiddetli maddi yoksunluk içinde yaşayan çocukların oranı artıyor” tespiti yer aldı. Araştırma notunda, “Avrupa Birliği’nin yoksunluk tanımına göre 2016 yılında Türkiye’de yaklaşık her üç çocuktan biri, başka bir deyişle 7 milyon 510 bin çocuk şiddetli maddi yoksunluk çeken hanelerde yaşıyor” denildi. 
 
'Çocuklar yeterince ısınamıyor'
 
Araştırmada, Batı Anadolu, İstanbul, Orta Anadolu, Doğu Karadeniz ve Akdeniz bölgelerindeki çocukların yoksunluk oranlarında büyük artışın yaşandığı kaydedildi. Söz konusu artışın büyük oranda ısınamama, beslenme ihtiyaçlarını giderememe ve beklenmeyen harcamaları karşılayamamaktan kaynaklandığı belirtildi. Araştırmada, “Güneydoğu Anadolu’da çocukların yüzde 47’si, Ortadoğu Anadolu’da yüzde 37,3’ü, Akdeniz’de ise yüzde 36’sının yaşadıkları haneler yeterince ısınmıyor” şeklindeki tespit de dikkat çekti. 
 
“Avrupa Birliği’nin yoksunluk tanımına göre 2016 yılında Türkiye’de yaklaşık her üç çocuktan biri, başka bir deyişle 7 milyon 510 bin çocuk şiddetli maddi yoksunluk çeken hanelerde yaşıyor” tespitine yer verilen araştırmada, “Türkiye’de yaşayan çocukların yüzde 70.7’si evden uzakta bir haftalık tatil masrafını karşılayamayan hanelerde yaşamaktadır” denildi. 
 
Türkiye Avrupa ülkelerinin gerisinde kaldı
 
Çocukların yüzde 40.8’inin iki günde bir et, tavuk, balık gibi protein içeren gıdalarla beslenemediği ifade edilen araştırmada, “Bunun yanı sıra, çocukların yüzde 43.4’ü son 12 ay içerisinde ev kirasını, elektrik, su, gaz ve kredi kartı faturalarını planladığı gibi ödeyemeyen hanelerde yaşamaktadır” diye belirtildi. Araştırmanın devamında şu tespite yer verildi: “Isınma ihtiyacını karşılayamayan hanelerin oranındaki artışa paralel olarak Türkiye’de şiddetli maddi yoksunluk içerisinde yaşayan çocukların oranı artmış ve Türkiye tüm Avrupa Birliği ülkelerinin gerisinde kaldı.”