Grammy ödüllerine bu yıl kadın müzisyenler damga vurdu

  • 15:08 11 Şubat 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Bu yıl 61’incisi düzenlenen Grammy Müzik Ödülleri töreninde geceye kadın müzisyenler aldıkları ödüllerle damgasını vurdu. 
 
ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen ve organizatörleri tarafından yılın en büyük müzik etkinliği olarak tanımlanan Grammy Müzik Ödülleri'nin bu yıl 61’incisi düzenlendi. Sunuculuğunu şimdiye kadar 15 kez Grammy müzik ödülü alan Alicia Keys’in yaptığı ödül töreninde ayrıca Michelle Obama’da yer aldı. 
 
Sahneye çıkarak kısa bir konuşma yapan Michelle, müziğin her zaman için hikayesini anlatması için bir aracı olduğunu ve müzik sayesinde insanların birbirini dinlediğini söyledi.
 
En çok adaylık kadınlarda
 
Özellikle dağıtılan ilk ödüllerin daha çok kadın müzisyenlere verilmesi uzun zamandır çeşitliliği benimsemediği gerekçesiyle eleştirilen, Grammy'lerin organizatör kurumu Recording Academy tarafından atılan önemli bir adım olarak görüldü. Bu yıl ayrıca kadınlar, erkek müzisyenlerden daha çok sayıda adaylık kazandı.
 
13 binden fazla müzik profesyonelini barındıran Recording Academy'nin başında bulunan Neil Portnow'un, kadınların Grammylerde daha iyi bir şekilde temsil edilmek için “daha çok çaba harcamaları” gerektiğini söylemesi büyük tepki toplamıştı.
 
Lady Gaga’ya üç ödül birden 
 
Törende lady Gaga’nın başrolünde oynadığı “Bir Yıldız Doğuyor” filmi için seslendirdiği Shallow şarkısı iki tane Grammy ödülü kazandı. Lady Gaga, gecenin üçüncü ödülünü ise Joanne şarkısı için pop solo performansı kategorisinde aldı.
 
 En iyi sanatçı ödülü Dua Lipa’ya
 
En iyi sanatçı kategorisinde ödül kazanan 23 yaşındaki İngiliz Dua Lipa, Portnow'un bu sözlerine atıfta bulunarak, "Umarım bu yıl gerekli çabayı göstermişizdir" dedi.
 
Yılın albümü ödülü Kacey Musgraves’e 
 
Amerikalı country müzik şarkıcısı ve söz yazarı Kacey Musgraves ise üç ödülün yanı sıra Golden Hour ile yılın albümü ödülünü aldı. Kacey, , yılın en iyi rap albümünü alan ilk kadın şarkıcı oldu. Yılın şarkısı ödülünü Childish Gambino'nun This is America'sının almasıyla bu kategoride ilk defa bir hip hop şarkısı seçilmiş oldu.
 
Havana şarkıyısıyla üne kavuşan Camila Cabello, J Balvin, Ricky Martin ve Young Thug gibi Latin müziğin öncü isimleriyle beraber dans performansı sergileyen şarkıcılar arasındaydı.
 
Ariana Grande ilk Grammy’sini kazandı
 
Ödül töreninin yapımcılarıyla yaşadığı tartışmanın ardından dans performansını iptal eden ve törene gelmeme kararı alan Ariana Grande ise en iyi pop vokal albümü kategorisiyle ilk Grammy'sini kazandı.
 
Kadın müzisyen Brandi Carlile de ilk ödülünü aldı
 
Bu yılın en çok aday gösterilen kadın müzisyeni olan Brandi Carlile ise tören öncesi dağıtılan 80 ödülden üçünü kazandı; böylece bu yıl ilk defa Grammy ödülünü kazanmış oldu.
 
2017 yılında yaşamına son veren Chris Cornell ise en iyi rock performansı ödülüne layık görüldü.