Hindistan'da çocuklar cinsiyetçilikten dolayı hayatını kaybediyor

  • 11:32 15 Mayıs 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ- Hindistan'da yapılan araştırmaya göre cinsiyetçi toplumda her yıl 239 bin kız çocuğu ilgisizlikten dolayı yaşamını yitiriyor. 
 
The Lancet dergisi Hindistan'da kız çocuklarını konu alan araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Hindistan, bebeğin cinsiyetinden dolayı kürtajın sık yaşandığı bir yer olarak biliniyor. Ancak, beş yaşın altında kız çocukları ile kıyaslandığında kürtaj sayısı daha az. Araştırmacılar ilgisizlik biçimlerini şöyle sıralıyor: Kötü beslenme, yetersiz tedavi, aşı yapılmaması. Bu durum çocuklarda ölüm oranlarını arttırıyor. En fazla da yoksul bölgelerde yaşanıyor. Okur yazarlığın daha az olduğu ülkenin özellikle kuzeyi bu durumdan etkileniyor.
 
Kız ve erkek çocuk arasındaki ayrımcılığa dikkat çeken araştırmacılar, çocuklara ilişkin daha fazla ölümlerin yaşanmasının kısmen istenmeyen gebeliklerle ilgili olduğu, sonrasında da ilgisizlikten kaynaklandığına dikkat çekiyorlar. Araştırmacılar her yıl 239 bin kız çocuğunun ilgisizlikten dolayı hayatını kaybediyor. 
 
Araştırmacılar, 2000 ile 2005 yılları arasında doğan kız çocuklarının ölüm oranlarını 46 ülke ile kıyasladı. Avusturya Araştırma Merkezi'ndeki uygulamalı sistemler analizi uluslararası enstitüsü yaptığı yazılı açıklamada "Kız çocuklarının yüzde 22 gibi daha yüksek ölüm oranı bir cinsiyetçilik biçiminden kaynaklanıyor" dedi.