UNICEF: 2018'in ilk dört ayında yüzlerce çocuk katledildi

  • 11:57 15 Mayıs 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ - UNICEF Suriye'den Gazze'ye, Güney Sudan'dan Yemen'e dünya genelinde çatışmalarda yaşamını yitirenler arasında yüzlerce çocuk olduğuna dikkat çekti. Örgüt, katledilen, istismara uğrayan çocuklar için sınırsız koruma talep etti.
 
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) dünya genelindeki iç savaş ve çatışma bölgelerinde çocukların durumuna dikkat çekti. 2018 yılının ilk dört ayında yüzlerce çocuğun katledildiğini ve yaralandığını duyuran UNICEF, çocukları koruma çağrısı yaptı.
 
Cinsel istismar, açlık ve ölüm…
 
DW'de yer alan habere göre, konuyla ilgili New York'ta konuşan UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, dünya genelinde çocukların iç savaş ve çatışma bölgelerinde cinsel istismara maruz bırakıldıklarına, asker olarak kullanıldıklarına ve açlıkla mücadele ettiklerine dikkat çekti. Güney Sudan'dan, Suriye'ye, Yemen'den Afganistan'a kadar birçok ülkede çocukların saldırılara maruz kaldıklarını vurgulayan Henrietta, Gazze'de çocuklara yönelik şiddeti de kınadı.
 
'Saldırılar son bulmalı'
 
Henrietta, okul, hastane ve sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırıların derhal sonlandırılmasını talep ederken sadece Yemen'de 2018 yılının ilk dört ayında 220'nin üzerinde çocuğun katledildiğini ve 330'un üzerinde çocuğun da yaralandığını söyledi.
 
Yemen'de 4,3 milyon çocuk açlıkla savaşıyor
 
Yemen'de çocukların saldırıların yanı sıra açlıktan da yaşamını yitirdiğine değinen Henrietta, yaklaşık 4 milyon 300 bin çocuğun açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun altını çizdi. Henrietta, Myanmar'dan kaçan Rohingyalara da dikkat çekerek, 400 binin üzerinde çocuğun çok kötü şartlar altında yaşadıklarını dile getirdi. 
 
'Çocuklara kapsamlı destek verilmeli'
 
Henrietta, çocuklara sınırsız koruma çağrısı yaparken, bağış yapan ülkelerin yardıma muhtaç çocuklara daha kapsamlı destek vermelerini istedi. Henrietta, BM'nin 2018 yılı için gerekli yardım paralarının ancak yüzde 16'sını toparlayabildiğini de sözlerine ekledi.