İran'da çocuk yaşta evlendirilme oranı son 1 yılda 37 bini buldu

  • 15:07 15 Mayıs 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ- İran'da son 1 yıl içerisinde çocuk yaşta evlendirilme oranı 37 bin olarak açıklandı. 
 
İran'da son 1 yıl içerisinde 37 bin çocuğun evlendirildiği açıklandı. İsna Haber Ajansı'na bilgi veren İran Parlamentosu Kadın Komisyonu Sorumlusu Pervaneh Salahşori, "İstatistikler, geçen yıl içerisinde 37 bin kız çocuğunun 15 yaşına varmadan evlendiğini gösteriyor. 15 yaş altı çocukların evliliği birçok soruna yol açıyor. Boşanma ve dul kalma bu sorunları ağırlaştırıyor" dedi.
 
'Çocuklar aniden yetişkin yaşamın içine sürükleniyor'
 
Çocuk yaşta evlendirilen çocukların ilk yıllarında ani bir şekilde yetişkin bir yaşamın içerisinde sürüklendiğine dikkat çeken Pervaneh, çocukların yaşam için gerekli eğitim ve tecrübeden yararlanamadığına vurgu yaptı. Geçen yıl boşanma oranının 175 bin ile en yüksek düzeye ulaştığını belirten Pervaneh, "İstatistiklere göre, ülkede 2 buçuk ila 5 milyon kadın tek aileli durumda yaşıyor. İş sahibi olmamaları ve gerekli hizmetlerden yararlanmamaları, onlara çok zarar veriyor" diye konuştu.
 
Mayıs ayı başlarında başkent Tahran'daki çocuk yaşta evlendirilmelere ilişkin de bir istatistik açıklanmıştı. İsna Haber Ajansına göre İran Ulusal Nüfus Kayıt Kurumu, sadece Tahran'da 2017 yılında toplam 1 milyon 481 çocuğun evlendirildiğini belirtti. Bunların 1 milyon 463'ünün kız çocuklarından oluştuğu kaydedildi.
 
İran'da çocuk yaşta evlendirilmeler, özellikle devlet teşvikleri ile büyük bir sorun olarak duruyor. İran'da çocuk haklarını koruyan bir sivil toplum örgütü, 2009 yılında 15 yaşın altında 43 bin 459 kız çocuğunun evlendirildiğini rapor etmişti.
 
Ekim 2013 yılında, Devrim Muhafızları Konseyi, bir babanın evlatlık edindiği çocuğu ile 13 yaşından itibaren evlenebilmesine izin verdi. Şah döneminde de bu böyleydi. 1979'daki İslam devrimi ardından kız çocukları için evlilik yaşı 13'e, erkek çocukları için 15 indirilmişti. O tarihten beri her yıl binlerce çocuk evlendiriliyor. Evlatlık edinilen kız çocuklarıyla evlilikler, yasal düzenlemeden önce de vardı.