İsrail saldırılarında yaşamını yitirenlerden en az 6'sı çocuk

  • 10:15 16 Mayıs 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İsrail askerlerinin Filistin halkına yönelik saldırılarında şimdiye kadar yaşamını yitirenlerin sayısı 62'ye yükselirken, bunlardan 6'sının çocuk olduğu, aralarında bir de 8 aylık bebek olduğu kaydedildi.
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve yeni büyükelçilik binasını önceki gün Kudüs'te törenle açmasına tepki olarak Filistinliler tarafından Gazze şeridinde başlatılan protestolar dün Batı Şeria ile birlikte Filistin'in tamamına yayıldı. İsrail askerlerinin on binlerce kişiye gerçek mermilerle ateş açması üzerine yaşamını yitirenlerin sayısı 62'yi bulurken, 2 bin 771 kişi de yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı, 1204 Filistinlinin gerçek mermiyle yaralandığını duyurdu.
 
Bakanlık, hayatını kaybedenlerin 6'sının çocuk olduğunu bunlardan birinin ise göz yaşartıcı gazdan etkilenen 8 aylık bebek Leyla el Gandur olduğunu açıkladı. 
 
Leyla'nın ise, anne ve babası ile aile yakınlarının yanı sıra binlerce Filistinlinin katıldığı cenaze töreniyle defnedildi. 
 
Bakanlık, ayrıca, yaralıların en az 203'ünün çocuk, 78'inin de kadın olduğunu duyurdu.