'Kadınların iş yaşamına katılımı kreşlerin artmasıyla mümkün'

  • 09:03 13 Mayıs 2018
  • Emek/Ekonomi
Dilan Babat
 
VAN - Kadınların iş yaşamından uzaklaştırılmasına neden olan kreş için başlatılan kampanya için herkesin destek olmasını isteyen SES Van Şube Eşbaşkanı Fatma Arslan, "Biz diyoruz ki kadını iş yaşamına katıp daha fazla hak ettiği şekilde çalışmasını sağlamalıyız. Bu yüzden kreşler çok önemli ve bununla ilgili çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bütün emekçilerimizden  bu kampanyaya destek olmalarını istiyoruz" dedi. 
 
Türkiye genelinde gün geçtikçe kreş sayısı azalırken, kadınların tepkisi de buna bağlı olarak artıyor. Kadınların iş yaşamından uzaklaşmasına yol açan bu duruma karşı Kamu Emekçiler Sendikası Konfederasyonu (KESK),  Türkiye ve Kürdistan genelinde kreş kampanyası başlattı. SES Van Şubesi Eşbaşkanı Fatma Arslan, sınırlı sayıda olan kreşlerin kadınların taleplerini  karşılayamadığını belirterek, bunun bir an önce düzelmesi gerektiğini söyledi. 
 
'Sistem zaten memnun'
 
Kreşlerin sınırlı sayıda olmasının kadınların iş yaşamından katılımına engel olduğunu kaydeden Fatma, buna karşı mücadele edeceklerinin altını çizdi. Fatma, "Son yıllarda yapmaya çalıştığımız bazı değişiklikler yasalardaki yönetmeliklerde yer alan değişikliklerde bunun açık göstergesidir. Esnek çalışma, yarı zamanlı çalışma son görüşmelerdeki toplu sözleşme görüşmeleri de bu yönlüdür.  Adımların atılmamasından yana olan sisteminde zaten bundan hoşnut olduğunu ve böyle devam etmek istediğini gösteriyor" diye konuştu. 
 
'Anadil ve denetimli kreşler'
 
Mevcut iktidarın kreş sorunun çözmeye yanaşmadığını ifade eden Fatma, bu kampanya ile kadınların olması gereken yere geleceklerini söyledi. Kreş sorunun çözümü ile kadınların çalışma hayatına katılacağını dile getiren Fatma, bunun için var olan talepleri ise şu şekilde sıraladı: "Öncelikle 24 saat açık olan kreşlerin olması ve bunun Sağlık Bakanlığı tarafından denetime tabi tutulması, denetimsiz özel kreşlerin çocukları alıp kendilerine göre yetiştirmelerinin önüne geçilmesi, çocukların kendi anadillerinde ulaşabileceği bir kreş hizmeti alabilmesini istiyoruz."
 
Kampanyaya destek
 
Son zamanlarda yapılanlarla beraber kadınları eve hapseden bir politikanın yürürlükte olduğuna işaret eden Fatma, çözümün kreşlerin çoğalmasıyla mümkün olacağını vurguladı.Fatma, "Biz diyoruz ki kadını iş yaşamına katalım. Bu yüzden kreşler çok önemli ve kreşlerle ilgili çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bütün emekçilerimizden de bu kampanyaya destek olmalarını istiyoruz" dedi.