'Tek adam rejimine cevabı 24 Haziran'da vereceğiz'

  • 09:06 14 Mayıs 2018
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - 24 Haziran günü tek adam rejimine karşı cevap olacaklarını belirten kadınlar, "24 Haziran günü AKP-MHP ittifakını alt etmek için bir arada olmalıyız. Ekonomik krizin had safhaya ulaştığı bir süreçte erken seçim halkın algısıyla oynanarak gerçeklerin üstü kapatılma girişimdir" diye vurguladı.
 
YSK takvimine göre 3 Kasım 2019 yılında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri AKP-MHP ittifakı ile erkene alındı. Özellikle Olağanüstü Hal (OHAL) sürerken erken seçime gidilmesine tepki gösteren seçmen, 24 Haziran'da AKP'nin uyguladığı tek adam rejimine büyük bir set çekeceğinin sinyalini verdi.
 
'Hükümet köşeye sıkışmıştır'
 
Ayfer Yorgun, iktidarın seçim gününün sınav günüyle çakıştığını bile düşünemeyecek kadar köşeye sıkışmış durumda olduğunu vurguladı. AKP'nin hiçbir şekilde öğrencilerin geleceğini düşünmediğini söyleyen Ayfer, "İçine sürüklendikleri ekonomik krizi görmezden gelerek halkın geleceğiyle oynuyorlar. Seçimlerde doğru kararın ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Ona göre tavır takınmamız gerekir" dedi.
 
'Tek adam rejimine cevap olmayı hedefliyoruz'
 
İhraç edilmiş bir öğretmen olan Belgin Gülben ise OHAL koşullarında güvenli bir seçim olamayacağına dikkat çekti. Geçen seçimde oyların çalındığını söyleyen Belgin, "Ülkenin yönetim şekli parlamenter sistem ve demokrasi ama öyle bir durum yok. Şu anda bir tek adam rejimiyle karşı karşıyayız. O yüzden demokratik bir seçim olmayacağını biliyoruz. Yine de biz öğretmenler, işçiler, emekçiler ve kamu çalışanları olarak bu seçimde tek adam rejimine karşı büyük bir cevap olmayı hedefliyoruz ve çalışıyoruz" diye konuştu.
 
'Gerçeklerin üstünü kapatma girişimi'
 
Kadına yönelik şiddet ve kadın katliamlarına dikkat çeken Zeynep Akbudak, "Kadınlar üzerinde bir soykırım uygulanıyor. Cinsel istismar suçları günden güne artıyor. AKP kadınlar üzerinde hem psikolojik hem de fiziksel şiddet uyguluyor. Ayrıca ekonomik krizin yaşandığı bir süreçte erken seçime gitmek gerçeklerin üstünü kapatma girişimidir. Eğer bir sorun yoksa neden erken seçime gidiliyor?" diye sordu.
 
'Ülkenin bütün kaynaklarını seçime heba etmiş!'
 
Yüksel Tekinavcı da erken seçimin gündeme hızlı bir şekilde girdiğini söyleyerek, "Çok fazla kirli hesap dönüyor. AKP kendi gibi düşünmeyen herkesi dışarıda bırakmayı hedefliyor. Kadınlar, Kürtler, Aleviler ve ötekileştirilmiş bütün kesimler AKP tarafından bertaraf edilmek isteniyor. Neredeyse ülkenin bütün kaynaklarını seçime heba etmiş bir durum söz konusu. Vanayı alabildiğine açmış ama bu seçimden sonra bu ülkeyi bekleyecek ciddi bir ekonomik krizin hesabını muhalefetin iyi okuması gerekir" dedi.