OHAL ve ekonomik kriz yaşamları gün be gün zorlaştırıyor

  • 09:03 16 Mayıs 2018
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - OHAL ile hakları gasp edilen ve ekonomik krizle geçinemeyecek duruma getirilen kadınlar, "İktidarın dayatma ve zorbalıklarıyla günden güne yaşamımız zorlaşıyor" dedi. 
 
Yaklaşık 2 senedir devam eden Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde binlerce emekçi ihraç edilirken, artan ekonomik krizin faturası yine emekçilere kesildi. Kriz yüzünden milyonlarca insanın geçinemediğine dikkat çeken kadınlar, OHAL' in derhal sonlanmasını istiyor. 
 
'Günden güne yaşamımız zorlaşıyor'
 
Necla Acet, OHAL'in her anlamda zor bir süreç olduğunu belirterek, sürecin böyle devam etmemesi için mücadele içinde olduklarını ifade etti. İhraç edilen arkadaşlarının işyeri açarak geçimini sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Necla, arkadaşlarıyla dayanışma halinde olduklarını ancak iktidarın dayatma ve zorbalıklarla günden güne yaşamlarını zorlaştırdığına vurgu yaptı.
 
'İhtiyaçlarımızı karşılayamayacak haldeyiz'
 
Ekonomik krizle beraber artan zamlara ilişkin konuşan Hamdiye Çetin, ihraçlarla birlikte birçok insanın açığa alındığını anımsattı. KHK'lerle işinden edilen birçok insanın günlük ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak hale geldiğini ifade eden Hamdiye, "Ekonomik kriz beraberinde aile bağlarını da ister istemez zedeliyor. Ev içinde maddi kaynaklardan dolayı oluşan sıkıntılar en çok da kadını etkiliyor" dedi.
 
'OHAL her açıdan etkiledi'
 
Soyadını vermek istemeyen Aynur ise, devlet memuruyken hiçbir soruşturma olmaksızın ihraç edildiğini belirterek şunları söyledi: "İhraç edildiğimizi 14 Temmuz'da resmi gazeteden öğrendik. İhraç edilmemize ilişkin hiçbir gerekçe sunulmamıştı ve hiç beklemediğimiz bir süreçti. Ekonomik, sosyal ve insan ilişkileri açısından sıkıntılar yaşadık. İş yerimizde beraber çalıştığımız arkadaşlarımızdan da çok tepkiler aldık. Daha önce hiç özelde çalışmadığımız halde çok fazla çalışma saatiyle özellerde çalışmaya mahkûm edildik. Hukuksuz olarak dayatılan sürecin son bulmasını istiyoruz."