Açlık grevindeki ağır hasta tutsak Dicle Bozan sürgün edildi

  • 20:05 16 Mayıs 2018
  • Güncel
 

İZMİR -  Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan ve 27 gündür açlık grevinde olan ağır hasta tutsak Dicle Bozan, Elazığ Kadın Kapalı Cezaevine sürgün edildi.
 
Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi'nde uygun koşulların olmamasından kaynaklı İzmir'in Menemen ilçesinde bulunan Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edilen ağır hasta tutsak Kuzey Suriyeli Dicle Bozan'ın burada bulunduğu 9 ay içinde tedavisi yapılmayarak tekrar Elazığ'a sürgün edildiği öğrenildi.  Dicle, tedaviye ulaşma haklarının kısıtlanması, maruz kaldıkları ayrımcılık ve uygulamalar nedeniyle 20 Nisan'da Ergin Aktaş, Yusuf Bulut ve Ehmedê Xemî ile birlikte açlık grevi başlatmıştı. 
 
Bir bacağı olmayan, iki bacağındaki yaralar hijyen olmaması nedeniyle düzelmeyen ve bağırsakları dışarıda olan Dicle'nin yanına erkek gardiyan getiriliyordu. Dicle tedavisinin yapılmasının ardından Şakran Cezaevine sevkini istemişti.  
 
Dicle'nin apar topar Elazığ Kadın Kapalı Cezaevine sevk edildiği belirtilirken, diğer tutuklulardan Ergin ve Ehmedê Xemî'nin açlık grevini sürdürdüğü öğrenildi. Yusuf Bulut'un ise Ramazan ayı nedeniyle açlık grevinden çekildiği belirtildi.  
 
Tutsaklarda kilo kaybı, tansiyon düşüklüğü ve algı kaybı mevcut olduğu öğrenildi.