Sibel'i katleden erkeğin Almanya'dan iadesi istenecek

  • 19:35 16 Mayıs 2018
  • Hukuk
İZMİR- Buca'da Sibel Çelik'i işkence ederek katleden ve ardından Almanya'ya kaçtığı tespit edilen Halil Yılmaz hakkında açılan davanın duruşmasında, mahkeme heyeti iadesinin istenmesine karar verdi.  
 
İzmir'in Buca ilçesinde 12 Temmuz 2016'da cinsel saldırıya maruz bıraktığı Sibel Çelik'i katlederek bedenine işkence yapan Halil Yılmaz ve ağabeyi Selman Yılmaz hakkında açılan davanın 6'ncı duruşması Bayraklı Adliyesi 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya Sibel'in ailesi ve avukatları katıldı. 
 
Mahkeme heyeti, Almanya'ya kaçtığı tespit edilen Halil Yılmaz'ın Türkiye'ye iadesinin istenmesine karar verirken, bir önceki duruşmada da kırmızı bülten çıkarılmasına karar verilmişti. Öte yandan mahkeme heyeti ara kararında tutuksuz yargılanan Selman Yılmaz'ın cep telefonu ve sim kartının içindeki bilgilerin silinip silinmediğinin incelenmesine eğer silindiyse geri getirilmesini de istedi. Duruşma eksiklerin tamamlanması için 6 Eylül'e ertelendi.
 
Ne Olmuştu?
 
12 Temmuz 2016'da İzmir'in Buca ilçesinde bir binanın zemin katında çıkan yangını gören mahalle sakinleri durumu polis ve itfaiye ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine gelen itfaiye ekipleri, yaptıkları müdahale sonrası alev kaplayan daireyi kısa sürede söndürdü. İki odalı dairenin içerisi kullanılamaz hale gelirken, yapılan incelemede bir kadının yanmış cenazesinin buldu. Baza içinde bulunan cenaze üzerinde yapılan ilk incelemede kadının yangından önce katledildiği saptandı. Yapılan inceleme sonrası cenazenin Sibel Çelik'e ait olduğu ortaya çıktı. Olay sonrası Sibel'i katlettiği belirlenen Halil Yılmaz isimli erkek kaçtığı ortaya çıktı. Halil'in ağabeyi Selman Yılmaz ise yakalandıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Selman Yılmaz, 6 Aralık 2017'de görülen duruşmada ise tahliye edildi.