Çocuklar için 'Küçükler İçin Demokrasinin El Kitabı' çıktı

  • 11:27 15 Mayıs 2018
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ -  İsveçli yazar Sassa Buregren'in sadece çocukların değil yetişkinlerin de ilgisini çeken "Küçükler İçin Demokrasinin El Kitabı" isimli eseri çıktı.
 
İsveçli yazar Sassa Buregren'in "Küçükler İçin Demokrasinin El Kitabı"  isimli eseri Güldünya Yayınları'ndan çıktı.  Bianet'in haberin göre, sadece çocukların değil, aynı zamanda yetişkinlerin de ilgisini çekmeyi başaran kitapta, çocukların Jorinda ile birlikte demokrasinin izini sürecekleri, aile meclisinden Avrupa Birliği'ne, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nden demokrasi tarihine kadar pek çok konuda bilgi yer alıyor. 
 
Kitapta beş milyon insanı sorunların silahsız çözülebileceğine inandırmış Mahatma Gandhi, ilk çocuk hakları deklarasyonunu yazan Eglantyne Jebb, Pakistan'da binlerce çocuk işçiyi kurtaran Iqbal Masih, 2. Dünya Savaşı'nda Naziler'in kurbanı olan Anne Frank, İsveçli kadınların oy kullanma hakkını alması için mücadele eden Elin Wagner ve yazdığı kitaplarla pek çok çocuğa cesaret veren Astrid Lindgren'in hikayesi de yer alıyor.
 
Kitapta demokrasinin tanımı ise şu şekilde yapılıyor:  "Bütün insanlar eşit değerdedir. Çocuklar da, yetişkinlerle eşittir. Herkes ne düşündüğünü söyleme hakkına sahiptir. Herkes içinde yaşadığı toplumu etkileme ve iyileştirme hakkına sahiptir. Her zaman haklı olamazsın ama her zaman fikrini söyleyebilirsin. Bazen istediğini gerçekleştirmek için kendin gibi düşünen insanlarla birlik olman gerekir."