Gaylene Preston: Erkek prensibinden değil kadın prensibinden yola çıkıyorum

  • 10:06 16 Mayıs 2018
  • Kültür Sanat
ANKARA - "Helen Clark ile bir yılım" filminin gösterildiği Uçan Süpürge Film Festivali'nde konuşan filmin yönetmeni Gaylene Preston, "Kameranın arkasında kadın olsun olmasın, erkek prensibinden değil kadın prensibinden yola çıkmak istiyorum. Bu tarz bir araya gelişler çok ilham verici" dedi. 
 
Uçan Süpürge'nin 21'inci Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında dün gece Yeni Zellanda'nın ilk kadın Başbakanı Helen Clark'ın, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği adaylığı sürecinde yaşadıklarını konu alan belgesel gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından filmin yönetmeni Gaylene Preston ve Helen Clark ile söyleşi yapıldı. Etkinliğe, İngiliz Büyükelçiliği ve Yeni Zellanda Büyükelçiliği'nden katılımların yanı sıra çok sayıda kadın izleyici de katıldı.
 
Söyleşi de ilk sözü alan Gaylene Preston, filmde kadın adına yapılan kampanyaları işlediğini dile getirdi. Filmde eleştirel bir yaklaşımı hedeflemediğini kaydeden Gaylene, "Medya akreditasyon temas grubu ve orada sürekli onlarla konuşmak zorunda kaldık. Biz Helen ile ilgili bir film yapmak istedik. Kimse aslında bir şey bilmiyordu" dedi.
 
'Tüm filmler erkekler tarafından yönlendiriliyor' 
 
Gaylene, sürekli olarak film yapmak istediğini ve özellikle filmlerinde kendini kızdıran şeyleri konu yapmak istediğini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:" Bir sonraki filmim yine cinsiyet ile alakalı olacak. Bütün filmlerde toplumsal cinsiyet ve kadın hikaye anlatıcılığı bastırılmış durumda ama baktığımızda tüm filmlerin erkekler tarafından yönlendirildiğini görüyoruz. Kameranın arkasında kadın olsun olmasın, erkek prensibinden değil kadın prensibinden yola çıkmak istiyorum. Bu tarz bir araya gelişler çok ilham verici."
 
'BM'nin harekete geçmesi gerekiyor'
 
Yeni Zellanda ilk kadın Başbakanı Helen Clark ise, "Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği görevini (BMGS) kaybettiğim için dizlerimi dövmüyorum. Hayatımın tadını çıkarıyorum. Özgürleştiğimi hissediyorum. Şimdi kadının kamu politikaları ve siyaset alanındaki, cinsiyet eşitliği ile ilgili çalışmalar ve araştırmalar yapıyorum" dedi. 
 
BMGS'nin şuan ki sekreterinin soğuk bir savaştan bahsettiğini ifade eden Helen, BM'de 5 ülkenin çıkarları söz konusu olduğunu dikkat çekti. Suriye'deki çatışmalı süreçte BM'nin yeterince rol oynamadığını da sözlerine ekleyen Helen, "Etki göstermedi Gazze'deki olaylar geldiğinde kararları ne olacak bilmiyorum. Filistin ile İsrail arasında yaşananlara bir cevap olmayacak. BM şu an krizde. Özellikle BM'nin bir şekilde harekete geçmesi gerekiyor" diye belirtti. 
 
Açıklamalardan sonra söyleşi izleyicilerin sorularıyla devam etti. Gelen bir soru üzerine Gaylene yeni çekeceği filminin cinsiyet odaklı olacağını söyledi. 
 
Söyleşi verilen kokteyl ile son buldu.