Otizm oranı yüzde 15 arttı

  • 09:02 9 Mayıs 2018
  • Sağlık
HABER MERKEZİ - ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi'nin güncel verilerine göre, okul çağındaki çocuklarda otizm oranı 2012 ile 2014 yılları arasında yüzde 15 oranında artış gösterdi. 
 
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri tarafından finanse edilen ve 8 yaşındaki 300 bini aşkın çocuğa otizm taraması uygulayan bir takip sistemi olan Otizm ve Gelişim Yetersizliklerini İzleme Ağı (Autism and Developmental Disabilities Monitoring Network) tarafından 2 yılda bir yayınlanan rapora göre, 2014 yılında 59 çocuktan birine otizm spektrum bozukluğu (OSB) teşhisi konuldu. Bu oran 2012 yılında 68 çocuktan biriydi.
 
Erkek çocuklarında oran daha yüksek
 
Araştırmanın verilerine göre, erkek çocuklarına otizm teşhisi konma oranı kız çocuklarına kıyasla dört kat daha yüksek. 2012 yılıyla kıyaslandığında cinsiyetler arasındaki bu farkın azaldığı görülüyor. Rapor sonuçları arasında otizmin genel olarak teşhis edildiği yaşın düşmediği görülüyor. Her ne kadar otizm 2 yaş gibi erken bir dönemde kesin bir şekilde teşhis edilebilse de 2014 yılında çocukların birçoğuna hala 4 yaşından sonra teşhis konuluyor. Erken müdahale, sağlıklı gelişimin desteklenmesi ve yaşam boyunca fayda sağlanabilmesi için gerekli olduğundan erken teşhis hayati önem taşıyor.
 
Otismo uygulaması
 
Otizm sendromlu çocuklara 91 farklı ülkede ücretsiz eğitsel oyunlar ve çocukların ailelerine yapay zekâya dayalı kontrol imkânı sunan mobil bir uygulama bulunuyor. “Otsimo” isimli uygulama çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimin tablet bilgisayarlar aracılığıyla evde verilmesini amaçlayan bir uygulama olarak kullanılıyor.