Devlet hastanesinde can güvenliği yok!

  • 09:07 14 Mayıs 2018
  • Sağlık
MARDİN - Geçtiğimiz aylarda teknik malzeme eksikliği ile gündeme gelen Dargeçit Devlet Hastanesi'nde şimdi de güvenlik sıkıntısı yaşanıyor. 
 
Geçtiğimiz aylarda teknik malzeme konusunda yaşadığı sıkıntılar ile gündeme gelen Dargeçit Devlet Hastanesi'nde sorunlar bitmiyor. Binlerce nüfusluk ilçede sınırlı sayıda doktor ve teknik malzeme ile çalışan hastaneye gelenler Midyat'ta sevk ediliyor. Kadın doğum uzmanı olduğu halde kadın doğum odasının bulunmadığı hastanede şimdi de güvenlik sıkıntısı yaşanıyor. Gece boyunca nöbetçi doktor ve hemşirelerin bulunduğu hastanede güvenlik görevlisi bulunmuyor.
 
'Güvenliğe gerek yok zaten küçük bir yer'
 
Defalarca başvurmalarına rağmen Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığının kendilerine "Güvenliğe gerek yok zaten küçük bir yer" dediğini iddia eden hastane çalışanları, her gün güvenlikle ilgili sorunlar yaşadıklarını söyledi. Sabaha kadar nöbet tuttuklarında kendilerini güvende hissetmedikleri için verimli sağlık hizmeti veremediklerini ifade eden çalışanlar, yaşanan sorunlarla ilgili ise polisi çağırmak zorunda kaldıklarını aktardı.
 
'Çalışanların can güvenliği yok'
 
Bir hastane çalışanı, "Daha önce defalarca istedik ama 'gerek yok' diyerek ne güvenlik verdiler ne de bir şey yaptılar. Daha önce bir kere fiziksel bir saldırı durumu yaşandı ve hasta yakınları ile her gün tartışmalar yaşanıyor. Doktorlar artık ne yapacaklarını bilmiyor. Hiçbir çalışanın güvenliği yok burada ve herkes hastaneye endişe ile geliyor. En ufak bir olayda bile polisi aramak zorunda kalıyoruz" dedi.