Kalp yetersizliği olan hastalar enfeksiyonlara karşı aşılanmalı

  • 09:08 16 Mayıs 2018
  • Sağlık
HABER MERKEZİ - Türkiye'de kalp yetersizliği görülme sıklığının 10 yıl içinde iki kat artması beklenirken, bağışıklığı düşüren bu hastalığa karşı aşılanmak gerekiyor. 
 
Kalbin, yapısal veya işlevsel bozukluğu dolayısıyla dokulara yeterince oksijen sunamaması sonucu ortaya çıkan kalp yetersizliğinin gelişiminde iskemik kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok faktör rol oynuyor. Türkiye'de 35 yaş üstünde tahmini kalp yetersizliği görülme sıklığı yüzde 6-8 civarında ve önümüzdeki 10 yıl içinde bu oranın iki kat artması bekleniyor. 
Doç. Dr. Ahmet Çelik, birçok enfeksiyona karşı bağışıklığı düşüren bu hastalıkta aşılamanın son derece önemli olduğunu vurguladı. Kalp yetersizliği gelişiminde iskemik kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok faktörün rol oynadığını aktaran Ahmet, şu bilgileri paylaştı: 
 
Ortalama yaş 62
 
"Altta yatan nedenlere bağlı olarak bazen önlenebilir, bazen geri döndürülebilir, bazen de geri döndürülemez şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Türkiye'de 35 yaş üstünde tahmini kalp yetersizliği görülme sıklığı yüzde 6-8 civarındadır ve gelişmiş ülkelere göre bu oranın oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki 10 yıl içinde de bu oranın iki kat artması beklenmektedir. Gelişmiş ülkelerde kalp yetersizliği görülme sıklığı, yetişkin popülasyonun yüzde 1-2'si civarındadır. Avrupa ve Amerika'da kalp yetersizliği görülme yaş ortalaması 70 iken Türkiye'de kalp yetersizliği görülme yaş ortalaması 62'dir."
 
'Enfeksiyonlar daha ağır seyreder' 
 
Kalp yetersizliği hastalarında zatürre gibi enfeksiyonların daha ciddi seyrettiğini aktaran Ahmet, "Kalp yetersizliğinin kendisinden kaynaklanan sebeplerden ötürü pnömokokal enfeksiyonlara; yani başta zatürre olmak üzere birçok enfeksiyona karşı bağışıklık düşer. Bu enfeksiyonlar hem kalp yetersizliğinde kötüleşmeye ve hemo-dinamik bozulmalara hem de kalp yetersizliğinden ötürü ölümlerin artmasına neden olabilmektedir. Zatürre ve diğer enfeksiyonlar bu hastalarda görüldüğünde, kalp yetersizliği olmayan kişilere göre daha gürültülü bir seyir göstermektedir. Bu hastalarda basit diye düşünülen enfeksiyonlar, hastaneye yatmaya neden olmakta ve ölümle sonuçlanabilmektedir" diye konuştu.
 
Enfeksiyonlarla mücadelenin en önemli yolunun enfeksiyon henüz gelişmeden engellemek olduğunu ve bunun için de aşı yapılması gerektiğini ifade etti.