Urfa’da 55 kişi HDP’ye aday adaylığı başvurusunda bulundu

  • 15:39 16 Mayıs 2018
  • Siyaset
URFA - Urfa’da, 24 Haziran seçimleri için 55 kişi HDP’ye aday adaylığı başvurusunda bulundu. HDP PM üyesi Fatma Doğan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin halkın tamamına uygulandığını söyledi. 
 
Urfa’da 24 Haziran’da gerçekleştirilecek seçimler için 10’u kadın 55 kişi, Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) aday adaylığı başvurusunda bulundu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü, Big Nobel Düğün Salonu’nda düzenlediği toplantıda aday adaylarını tanıttı. HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, PM üyeleri ve il yöneticilerinin katıldığı toplantıda “Yurttaş yoldaş arkadaş Demirtaş” ve “Her yerde hep beraber diyebilme için bizler kazanacağız” pankartları asıldı. 
 
Saygı duruşunun ardından toplantıda konuşan PM üyesi Fatma Doğan, AKP-MHP ittifakının faşist bir blok oluşturduğunu belirterek, bu aşamada HDP olarak seçime hazır olduklarını söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çeken Fatma, “2015’ten beri büyük bir tecrit uygulanmaktadır. Bu tecrit devam etmektedir. Çözüm süreci iki buçuk yıl sürdü. Bu süreçte gelinen büyük bir aşama vardı. Gelinen noktada demokrasi adına iyi bir ortam oluşmuştu. Ama maalesef AKP hükümetinin getirdiği son aşama büyük bir tecrit, kültürel soykırım, dile yönelik getirilen baskılar devam ediyor. Büyük bir soykırım devam etmektedir. Bu tecrit Abdullah Öcalan’a uygulanan bir tecrit değil, halkın tamamına uygulanan bir tecrittir” dedi.
 
 Eşit temsiliyet noktasında örnek bir parti olduklarının altını çizen Fatma, HDP’nin eşitlikçi bir anlayışla haksızlığa ve zulme karşı mücadelesini sürdürmeye devam ettiğini kaydetti. 
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş’un konuşması ardından aday adaylarının ismi tek tek okunarak sahneye çağrıldı.