HDP Van'da seçim çalışmalarına hız verdi

  • 15:45 11 Şubat 2019
  • Güncel
VAN - HDP Van'da seçim çalışmalarını hızlandırırken, Gürpınar’da adaylar halkla birlikte seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. İpekyolu'nda adaylar esnaf ziyaretinde bulunurken, Tuşba ve Erciş eşbaşkan adayları kadın seçmenlerle bir araya geldi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 31 Mart Yerel Seçimleri için Van’da yürüttüğü seçim çalışmalara hız verdi. Adaylar, Gürpınar’da ilk seçim bürosu açılışını yaptı, esnaf ziyaretinde bulundu. Gürpınar’daki açılışa  Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Mustafa Avcı, Gürpınar Belediye eşbaşkan adayları Rojbin Akdağ ve Kemal Güler,  HDP Gevaş Belediye eşbaşkan adayları Veysi Şeker ve Melek Arapoğlu, HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (BDP) yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş da katıldı. 
 
Açılışta konuşan Gürpınar Belediye eşbaşkan adayları, halkın iradesini gasp eden kayyımlardan belediyeleri alarak, halkla birlikte yöneteceklerini söyledi. Ardından konuşan HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede, İstanbul'da tecride karşı yürümek isteyen HDP’li vekillerin polis tarafından engellenmesini kınadı. Van Valiliği’nin HDP hakkında yaptığı açıklamalarına cevap veren Ümit, "Bir vali çıkıp partimizi hakkında açıklama yapıyor. Valiler AKP İl başkanı, kaymakamlarsa ilçe başkanı gibi davranıyor. Unutmayın bizler sizler gibi atanmış değiliz. Bu halkın iradesiyiz. Biz bu tür baskılara ve laflara karşı diz çökmedik ve çökmeyeceğiz" dedi. 
 
Ardından söz alan HDP Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Mustafa, "Kaymakamlar ilçelerde muhtarları çağırarak, partimize oy vermeleri durumunda hizmet ve yardım etmeyeceklerini söylüyormuş. Bu halk sizin hizmetinize de yardımınıza da muhtaç değildir. Onursuzca yaşayacağımıza, açlıktan ölürüz" ifadelerinde kullandı. Belediyelerin kimsenin malı olmadığını belirten Mustafa, 31 Mart günü kayyımları göndereceklerini ve belediyelerin halkı olacağını kaydetti. 
 
Konuşmalardan sonra halay çekildi. Halay sonrası adaylar ve yurttaş birlikte kurdeleyi keserek büro açılını gerçekleştirdi. Açılıştan sonra adaylar halkla beraber çay içerek sohbet etti. 
 
İpekyolu
 
İpekyolu’nda ise ilçe belediye eşbaşkan adayları Azim Yacan ve Şehzade Kurt sabah saatlerinde taziye ziyaretinde bulundu. Ardından esnaf ziyaretinde bulunan adaylar esnafın yoğun ilgisiyle karşılandı. Sanat sokağındaki esnaflar adaylara ekonomik krizden şikayet ederek, durumlarının her geçen gün daha kötüye gittiğini dile getirdi. 
 
Saray
 
HDP Saray Belediyesi eşbaşkan adayları Caziye Duman ve Şahabettin Bilmez beraberindeki parti yöneticileri ile birlikte Örenburç ve Keçikayası mahallelerini gezerek yurttaşlarla bir araya geldi. Mahallelinin sorunlarını dinleyen adaylar, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerin önemini anlattı. 
 
Tuşba
 
Tuşba Belediye Eşbaşkan adayı Ayşe Minaz ve beraberindeki partili kadınlar, ilçeye bağlı Seyran Tepe mahallesinde kadınlarla buluşarak yerel seçimlere ilişkin toplantı düzenledi. Eşbaşkan adayları mahallede bulunan kadınların yoğun ilgisiyle karşılandı. Burada konuşan Ayşe, "Leyla'nın direnişi bizlere umut, bizlere yol açıyor. İktidar her defasında Leyla'nın direnişini kırmak amacıyla bir takım girişimlerde bulundu. Fakat bu oyunların hiç birine Leyla boyun eğmedi. Ciddi sağlık problemleri yaşarken dahi sürdürüyor. Bizler bu direnişi saygıyla selamlıyoruz. Bizler Leyla'nın yoldaşları olarak direnişine bulunduğumuz her alanda sahip çıkacağız. Bizim direnişimiz, bedenle değil özgür ruhla sürüyor." dedi. Ayşe, "Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz. Masa başında değil, halkımızla bir arada hizmetlerimizi yürüteceğiz" şeklinde konuştu. 
 
Toplantı, kadınların hep bir ağızdan " Jin Jiyan  Azadi", "Biji Berxwedana Leyla'ye" sloganlarıyla sona erdi. 
 
Erciş 
 
HDP Erciş Eşbaşkanı Yıldız Çetin ve beraberindeki partili kadınlar, yerel seçim kapsamında ilçeye bağlı Çelebibağ ve Yeşilova mahallelerinde onlarca kadınla bir araya gelerek toplantı düzenledi. Toplantıda söz alan Eşbaşkan adayı Yıldız, "İlçemizde kadın kazanımları kayyımın tüm baskıcı politikalarına karşı sürdüreceğiz. Bedeli ne olursa olsun kazanımlarımıza sahip çıkacağız”
ifadelerini kullandı.  Yıldız konumasını " Leyla'nın direnişine selam olsun" sözleriyle bitirdi.