‘Kangrenleşen bu yara kesilip atılmadıkça Türkiye iyileşmeyecek’

  • 09:01 21 Nisan 2018
  • Siyaset
İZMİR - “Baskın seçim” olarak tanımladığı erken seçimin bile AKP’yi kurtaramayacağını belirten HDP İstanbul Milletvekilli Hüda Kaya, “AKP kangrenleşmiş bir yara ve bu yarayı tarihten kesip atmadıkça Türkiye iyileşmeyecektir” dedi. 
 
2019 yılında yapılması beklenen seçimlerin 24 Haziran’a alınması ile Türkiye erken seçim havasına girerken, siyasi partiler de bu yönlü hazırlıklarına başladı.  Erken seçim kararını değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilli Hüda Kaya,  AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın siyasetten yaptığı her şeyin aleyhine döndüğünü belirterek, “baskın seçim” ile bu çöküntüden kurtulmayı hedeflediğini ancak bunun bile çürümelerine engel olamayacağını söyledi. Hüda, AKP’nin kangrenleşmiş bir yara olarak Türkiye tarihinden kesilip atılması gerektiğini ifade etti.
 
‘Baskın seçim bile çürümelerine engel olmayacak’
 
AKP’nin aylardır erken seçim kampanyası içinde olduğunu dile getiren Hüda, “Ekonominin dibe vurduğu, iç ve dış politikada büyük çıkmazlara girildiği, döviz piyasasının uçtuğu bir dönemde bir ay sonrasını göremedikleri bir Türkiye gerçekliği ile karşı karşıya olduklarını onlar da biliyor. Siyaseten ekonomik olarak yaşanan her şeyin bir eksi olarak partilerine döndüğünün kendileri de farkındalar” dedi. 
 
‘Büyük bir yozlaşma ve çürüme getirdiler’
 
Efrin operasyonu ile kan üzerinden oy devşirebileceğini zannettiklerini söyleyen Hüda, “Geçen 2 ay içinde ilk etapta biraz oynadı fakat daha sonra halkın ekonomik gerçekliklerle de karşılaştıkça işsizliğin devasa boyutlara geldiği, esnafın ve pazarcının kan ağladığı durumda her geçen gün kendilerinin sonunun geleceğini biliyorlardı. Ancak 65-66 gün sonrasına seçim almalarına rağmen tüm resmi sınırı zorlayarak olabilecek en erken tarihe seçimi aldılar. Bu bile onların çöküntüye giden yolda gidişlerini, çürümelerini durduramayacak. 81 milyona yaşattıkları ve Türkiye’nin geldiği nokta iç ve dış politikada insani, inanç, adalet, hukuk, ekonomik ve her alanda Türkiye’yi uçurumun dibine getirdiler. Büyük bir yozlaşma ve çürüme getirdiler” diye konuştu. 
 
‘AKP kangrenleşmiş bir yara’
 
AKP’nin kangrenleşmiş bir yara olduğunu ve tarihten kesilip atılmadan Türkiye’nin iyileşmeyeceğini söyleyen Hüda, 24 Haziran’da Türkiye halklarının aydınlığa, adalete, barışa, güzelliğe ve sevgiye yeni bir sayfa açacağını ifade etti. Baskın bir erken seçimin ortaya çıkabileceğinin farkında olduklarını belirten Hüda, “Büyük bir enerji ile kötülerin çabasından daha üstün bir enerjiyi ortaya koymamız ve gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bununla ilgili halkımızla 7 Haziran’dan daha büyük moral ve motivasyonu bu dönemde yaşatacağımıza inanıyorum” dedi. 
 
‘Türkiye’nin önünü açmamız gerektiren günlerdeyiz’
 
Bu süreçte daha fazla çalışarak Türkiye’yi ayağa kaldırmaları gerektiğini vurgulayan Hüda, şöyle dedi: “Kadınlar ve özellikle gençlere 7 Haziran’daki atmosferden daha büyük güzel daha sevgili daha hasretle Türkiye’nin önünü açmamız gerektiren günlerdeyiz. Barışın katledildiği sesin sözün katledildiği bütün bu değerlere hasretlik durumdayız” ifadelerini kullandı.