Kadınlar Çini işlemeciliği ile üretime katılıyor

  • 09:06 21 Nisan 2018
  • Emek/Ekonomi
Gülistan Azak
 
MALATYA - Yeşilyurt Sanat Sokağı'nda açtığı ücretsiz "çini" kursu ile kadınlara yeni istihdam alanı oluşturmayı amaçlayan Semra Özdemir, "Gelin birlikte yeni fikirler üretelim, sanatı emeğimizle buluşturalım" diye seslendi.
 
Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde bulunan Sanat Sokağı'nda açtığı 'çini' işlemeciliği kursu ile kadınlara yeni iş sahası oluşturmayı amaçlayan kursiyer Semra Özdemir (27), çok sayıda kadına çini işlemeciliğinin nasıl yapılması gerektiğini öğretti. Açtığı kurs ile kadınların yeteneklerini keşfetmeleri için fırsat oluşturmaya çalıştığını söyleyen Semra, "Kadınlarımız iç dünyalarında yaşattıkları hayalleri sanatla buluşturmaktan geri durmamalı. Her kadının hayali, gerçekleşmeyi bekleyen bir fikirdir. Sanat ancak kadınların elinde hayat bulur" diye konuştu.
 
'Hem eğitim hem de ekonomik kazanç sağlıyoruz'
 
Kadınların kendi ekonomilerini oluşturabilecek yeterli desteği bulamadıkları için sosyalleşme sorunu yaşadığını belirten Semra, "Türkiye'de maalesef erkekler tarafından evlere hapsedilmeye çalışılan kadın gerçekliğimiz var. Açtığım kurs ile özellikle çalışmayan ve mesleği olmayan kadınlara hem sanat eğitimi vermeye hem de ekonomik kazanç sağlamaya çalışıyorum" dedi.
 
'Kadınlar 'yapacağım' diyebilmeli'
 
Kadınların kendilerini geliştirmeleri için özellikle "Yapabilirim" diyebilmeleri gerektiğini aktaran Semra, tüm kadınlara "Sanatın yaratıcısı kadındır. Sanat kadının elinden çıkıyorsa ancak anlam bulur. Kadınlar yeteneklerini keşfetmeli ve yetenekleri doğrultusunda istedikleri alanlarda kendilerini geliştirmenin yollarını aramalılardır" ifadelerini kullandı.