'Özgürklükçü Demokrasi'ye atanan kayyım okurun öfkesini biledi'

  • 09:04 23 Nisan 2018
  • Güncel
İZMİR - Anarşist bir perspektiften bakarak okura ulaşan Meydan gazetesi yazarlarından Şeyma Çopur, Özgürlükçü Demokrasi gazetesine kayyım atanmasının okuru daha çok bilediğini belirterek, "İnsanları öfkelendiriyor ve neyin yanında olduğunu hatırlatıyor" dedi. 
 
Aylık anarşist gazete Meydan'ın yazarlarından Şeyma Çopur, gazetecilerin tutuklanması, gazetelerin kapatılmasının iktidarın kendi ile aynı düşünmeyene gösterdiği bir yok etme politikası olduğunu ifade etti. Şeyma, Özgürlükçü Demokrasi gazetesine atanan kayyımın da bunu daha açık bir şekilde ortaya çıkardığını vurguladı. 
 
'Sesimizi ulaştırabileceğimiz her yere taşımalıyız'
 
İktidarın karşısındaki tüm düşüncelere yönelik baskı uyguladığını ve bu baskının algılardan öte fizikselleştiğini belirten Şeyma, özellikle OHAL sonrasında devlet şiddetinin daha da arttığına dikkat çekti. Şeyma "Aslında devlet kendisi gibi düşünen istiyor ve kendisi gibi düşünmeyen herkese saldırı yok etme politikası uyguluyor. Basın yayın da bu yüzden daha büyük çıkmaza giriyor. O nedenle bu sesimizi daha fazla yükseltmemiz ve daha büyük bir dayanışma ağı kurmamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu. 
 
'Ana akım devlet dilini iki kat erilleştirip yaşamlarımıza sokuyor'
 
Ana akım medyanın haberlerinde erkek dili kullandığını bu dilin de aslında devletin dili olduğunu vurgulayan Şeyma, "Devlet ekanından birilerinin yaptığı eril bir açıklama medya ile ikinci kez erilleşiyor" dedi. Ataerkinin medya ile yaşamlara sızdığını ifade eden Şeyma, "Muhalif diye bilinen bazı basın kuruluşları da erkek dilini besliyor. Bu noktada Meydan da kendi adına büyük bir inisiyatif almış durumda. Çünkü anarşist bir perspektiften bakan bir gazete olduğumuz için ataerkine de karşıyız ve devlet iktidarına da karşı da büyük bir mücadele veriyoruz. Eril söylemlerden kaçınıyoruz. Meydan'ın Mart sayısını kadınlar çıkartıyor bu nedenle. Anarşist kadın mücadelesinin perspektifinden yaşadığımız gündemleri değerlendirme imkanımız oluyor. Bu noktada ana akım medyadan kesinlikle farklı olmak gerekiyor" dedi.
 
'Ataerkiden sıyrılmış çok az gazete var' 
 
Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin, kadın gazeteciliğinin yurttaşlara ulaşmasında ve gelişmesinde önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Şeyma, "Özgürlükçü demokrasi okurları sadece okumuyor ezenin ve iktidarın karşısında bir saf tutmuş oluyorlar. Özgürlükçü demokrasi ile birlikte bunun gibi diline, söylemine mücadeleyi yedirmiş bütün gazeteyi okuyanlar da saf tutmuş oluyorlar. İnsanların yanında olduğu şey kapatılınca bu ister istemez bir tepkiye yol açıyor. Ataerkiden sıyrılan çok az gazete var, çok az basılabiliyor. Bunun da yok ediliyor olması aslında insanları öfkelendiriyor ve neyin yanında olduğunu hatırlatıyor. Belki biraz da o öfkeyi biliyor" dedi.