AKP'li belediye çiftçiyi kanalizasyon suyuna mahkum etti!

  • 09:05 24 Nisan 2018
  • Ekoloji
Gülistan Azak
 
MALATYA - AKP'li Yeşilyurt Belediyesi ve milletvekillerinin vaatlerine rağmen temizlemediği dereye kanalizasyon suları karışıyor. Kayısı yetiştiriciliği yapan, sebze ve meyve üretimi yapan yurttaşlar, bu kirli suyu kullanmak zorunda kalırken, ürünleri ise tüm ülkeye yayılıyor.  
 
Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde mahallelerin arasından geçen dere, her geçen gün daha çok tehlike saçıyor. Derenin bazı mahallelerden akıtılan lağım suyu nedeniyle kirletildiği belirtilirken, bahçelerde yetiştirilen ürünler de bu durumdan etkileniyor. İlçe sakinleri, evlerinin bahçelerinde yetiştirdikleri sebze ve meyvelerin yanı sıra ağaçları için son çare olarak derenin suyunu kullanmak zorunda kalıyor. Yurttaşlar, AKP'li milletvekilleri ve belediyenin yıllardır sulama sorununu çözeceklerini vaat ettiklerini ancak gelinen aşamada "Hani neredeler?" diyerek tepki gösterdi. 
 
'Kanalizasyon suyuna mecbur bırakılıyoruz'
 
Üreticilerden Emine Koşar (45), kanalizasyon suyu karıştırılmış kanalı göstererek, "Bütün ürünlerimiz bu kirli suya mecbur bırakıldı. Sebze ve meyve bahçelerimize su veremiyoruz. Bütün ürünlerimiz su bekliyor. Artık mecburen kanalizasyon suyu ile suluyoruz. Çiftçi mağdur edilirken onlar saray gibi evlerinde yaşamlarını sürdürüyorlar" dedi.
 
'Çocuklar dere yüzünden hastalandı'
 
İlknur Koşar (22), sulama sorununu çözecekleri sözünü veren belediyeye sitem ederek, "Kanalizasyon suyunun karıştırıldığı dere kirden görünmüyor. Çocuklar bu su yüzünden hastalandı. Sağlığımız tehlikede. Sulama sıkıntısı derhal çözülsün. Bize 'sorunu çözeceğiz' diyenler bugün koltuklarına oturunca halkı ve çiftçileri unuttu" diye konuştu. 
 
Sebzeler tüm ülkeye gönderiliyor
 
Ürettikleri sebze ve meyvelerin tüm ülke genelinde satışının gerçekleştiğini aktaran Zeynep Özdemir (35) de, "Bu yüzden ülkenin sağlığı tehdit altındadır. Kayısı üreticileri bugün bu dere yatağı yüzünden ağaçlarını kaybediyor ve sağlıksız olan ürünü de piyasaya sürmek zorunda bırakılıyor. Belediye burada yaşananları görmezden gelemez. Televizyon kanallarında Malatya'nın kayısısı ile övünenler gerçekleri göz ardı edemez" diye vurguladı.
 
'Belediyenin umurunda değiliz'
 
Kanalizasyon suyunun karıştığı derenin ilçe geneline pis kokular yaydığını söyleyen Emine İzci (68) ise, şöyle dedi: "Koku yüzünden evlerimizde dahi oturamaz duruma geldik. Yeşilyurt Belediyesi, ilçe halkına hizmet vermiyor. Belediye var mı yok mu belli değil. Ne çöplerimiz toplanıyor ne yollarımız yapılıyor ne de doğru dürüst taşımacılık hizmetleri veriliyor. Belediyenin umurunda dahi değiliz."