Şehba'da çocuklar için kültür sanat çalışmaları

  • 09:05 16 Mayıs 2018
  • Kültür Sanat
Tolin Muhamed-Lilav Eli
 
ŞEHBA - Efrîn'den göç ettirilen halk, yüz yıllardır sahip olduğu kültürü, kuşaktan kuşağa aktarmaya devam ederken, Şehba'da kurulan kamplarda çocuklar için kültür sanat çalışmaları başlatıldı. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bağlı gruplar tarafından Efrîn'e yönelik işgalin ardından Şehba'ya göç etmek zorunda kalan halk, Efrîn'de kurdukları sistemi sürdürüyor. "Berxwedan" ve "Serdem" kamplarında demokratik özerklik temelinde yaşam kurulurken, çocuklar için kültür sanat çalışmaları yapılıyor. Müzik, halk oyunları ve tiyatro kurslarına 85 çocuk katılırken, sayıları giderek artıyor. 
 
'Çocuklar kendi kültürüyle büyüyecek'
 
Çalışmalar hakkında bilgi veren Sozdar Xemgin, çocukların kendi kültürüyle büyümesinden vazgeçmeyeceklerini belirterek, "Efrîn hep yüreğimizdedir. Fiziki olarak biraz uzaklaştık ama kültürümüzü bırakamayız ki biz o kültürle büyüdük. Öyle bir kültür ki baştan sona direnişle dolu. Bir halk kültürüyle vardır. Yer değişir ama kültür değişmez. Özellikle de direniş kültürümüzü çocuklara anlatmak çok önemli" dedi. 
 
'Kültür kadınla aktarılıyor'  
 
Efrîn'de kültür sanat çalışmalarını yürüten Newroz Sileman da Efrîn'in en önemli kültürel geleneğinin direniş olduğunun altını çizerek, özellikle de kadınların eliyle bu geleneğin sürdüğünü vurguladı. Newroz, "Şehba'da aynı şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kültür sanat bir halkın kimliği, varlığıdır bu yüzden çalışmaları nerede olursak olalım sürdürüyor. Çocuklarımıza direniş kültürünü öğretiyoruz" diye konuştu.