Katledilen Gülbahar'ın davasında şüpheli abi aranıyor

  • 09:07 16 Mayıs 2018
  • Hukuk
MARDİN - Cenazesi bir kuyuda bulunan Gülbahar Kızılkaya'nın ölümüne ilişkin gözaltına alınan aile üyeleri serbest bırakıldı. Olayla ilgili esas şüpheli olarak aranan abinin ise hala bulunamadığı öğrenildi.
 
Mardin'in Midyat ilçesinde bağlı Tulgalı köyü yakınındaki eski bir kuyuda 24 Nisan'da kadın cenazesi bulunmuştu. Cenazenin İkizdere köyünün Otluk mezrasında ikamet eden Gülbahar Kızılkaya'ya ait olduğu belirlenmişti. Önce 20 yaşında olduğu söylenen Gülbahar'ın yapılan otopsi sonrasında 16 yaşında olduğu tespit edildi. 
 
Gülbahar'ın cenazesi çobanlar tarafından üzeri taşlarla örtülü bir şekilde bulunurken, çıkarılan cenazenin 3 ay öncesine ait olduğu tespit edildi. Aile, "Kızımız kayboldu" ve "Biri bizi aradı kızımızı kaçırdı" ifadelerini kullanırken, Mardin Adli Tıp Kurumu'na kaldırılan Gülbahar'ın cenazesi memleketi Siirt'te defnedildi. Cenazenin bulunmasının hemen ardından olayla ilgili anne, baba, enişte, amca ve bir kuzeni gözaltına alındı. 2 gün gözaltında tutulan aile üyeleri daha sonra serbest bırakıldı.
 
Aile, gözaltı sonrası hemen yaylaya gitti!
 
Aile üyelerinin emniyetteki ifadelerinde hiçbir şeyden haberlerinin olmadığı ve Gülbahar ortadan kaybolduktan sonra onu hiç görmediklerini söyledikleri ortaya çıktı. Olayla ilgili Gülbahar'ın en büyük abisi olan erkeğin "esas şüpheli" olarak arandığı ve firari olduğu öğrenildi. Çevreden "Olay nasıl oldu?" diye soran herkesi yanıtsız bırakan ailenin serbest bırakıldıktan hemen sonra yaylaya çıkmaları ise dikkat çekti.
 
Olay yerinde ailenin arabası görülmüş!
 
Katliamla ilgili aranan abiye ait ise yeni iddialar ortaya atıldı. Olayla ilgili konuştuğumuz çobanlardan M.E., cenaze bulunmadan önce ailenin evinden bir arabanın sürekli cenazenin bulunduğu bölgede dolaştığını söyledi. M.E., şöyle devam etti: "3 buçuk ay önce sabaha doğru hayvanları otlatmaya çıkarırken oradan bir araba gördüm. Hayvanları görünce de direkt gitti. Ben de ne olduğunu hiç düşünmeden yoluma devam ettim."