Efrîn'de kadınlar karanlığa hapsediliyor!

  • 09:16 16 Mayıs 2018
  • Güncel
Sozda Oremar 
 
EFRÎN - DAİŞ uygulamalarının hayata geçirildiği Efrîn'den ulaştığımız yeni fotoğraflarda sokaklarda yürüyen kadınların tamamının siyah burka giydiği görülürken, şu ana kadar ismine ulaşılabilen 7 kadının, en son olarak ise geçtiğimiz hafta Eşrefiye Mahallesi’nde yaşayan ve soyadı öğrenilemeyen Hatice isimli bir kadının çete grupları tarafından kaçırıldığı öğrenildi.
 
Türkiye ve ÖSO gruplarının yönetimindeki Efrîn’de kadınının yaşam alanlarına yönelik baskı ve saldırılara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Ajansımız tarafından servis edilen fotoğraflarda DAİŞ benzeri uygulamaların hayata geçirildiği kentte kadınların, çarşaf ve erkek olmadan dışarı çıkamadığı ortaya çıkmıştı. 
 
Cep telefonlarına el konuluyor 
 
Fotoğrafların ortaya çıkması ardından kentten ulaştığımız yerel kaynaklar, kadınlara çarşaf zorunluluğunun Efrîn’in tamamına yayıldığı bilgisini verdi. Yerel kaynaklar, DAİŞ'in Efrîn'de yeniden vücut bulduğunu söylerken, kentten ulaşan yeni fotoğraf karelerinde sokakta yürüyen kadınların tamamının üzerinde siyah burka olduğu görülüyor. Telefon ile görüntü ve video çekiminin yasaklandığı kentte çete gruplarının çekim yapan yurttaşların telefonlarını kırdığı ya da el koyduğu belirtildi. 
 
Erkek ve kız çocuklarının aynı ortamda bulunmalarına izin verilmiyor 
 
Yerel kaynaklar ayrıca Mahmudiye Mahallesi’nde küçük yaşta çocuklara camilerde zorla dini eğitim verildiğini aktarırken, kız çocuklarının başlarının zorla kapatılmaya çalışıldığı ve erkek çocuklar ile aynı ortamda bulunmalarına izin verilmediği aktarıldı.   
 
Kaçırılan kadınların akıbetleri bilinmiyor
 
Türkiye ve ona bağlı grupların Efrîn kent merkezine yerleştiği 18 Mart'tan bu yana çok sayıda kadın da ya kaçırıldı ya da cinsel saldırıya maruz kaldı. 
 
Hatice'den bir haftadır haber yok!
 
Son olarak Eşrefiye Mahallesi’nde yaşayan ve soyadı öğrenilemeyen Hatice isimli kadının bir haftadır kayıp olduğu öğrenildi. Çete grupları tarafından kaçırıldığı belirtilen Hatice'den bir haftadır haber alınamıyor. Yine Eşrefiye Mahallesi’nde yaşayan Hemdan ailesinden ikisi kadın 6 kişinin de ÖSO grupları tarafından kaçırıldığı öğrenildi. Aile üyelerinin akıbetleri hakkında ise şu ana kadar herhangi bir bilgi edinilemedi.  
 
Nazlı, Emine, Kefir, Azime...
 
Efrîn'in Kaxrê köyünde yaşayan Nazlı isimli kadın da, çete grupları tarafından cinsel saldırıya maruz kaldıktan sonra kaçırıldı. Yerel kaynaklar, yoğun işkencelere maruz kalan Nazlı'nın akıbeti hakkında bilgi alamadıklarını belirtti. 
 
Yine Emine Xelil Hesen ve 64 yaşındaki Kefir Romeli, 12 Nisan günü Efrîn merkez de kaçırıldı. Nereye götürüldükleri ise bilinmiyor. Efrîn'in Raco ilçesine bağlı Memala köyünden de Hanife Yusuf ve soyadı öğrenilemeyen Remziye isimli iki kadın yine çete grupları tarafından kaçırıldı. Kadınların akıbetleri  bilinmiyor. 
 
Efrîn'în Mabata ilçesinde de halk meclisinde yer alan Azime isimli kadın kaçırıldı. Azime'nin nereye götürüldüğü öğrenilmezken, kimi yerel kaynaklar Türkiye sınırına getirilerek tutuklandığını belirtti.  
 
15 cenaze bulundu 
 
Daha ismi ve sayısı öğrenilemeyen çok sayıda kişinin çete gruplarının elinde olduğu bilgisini de paylaşan yerel kaynaklar, şimdiye kadar 15 cenaze buldukları bilgisini de paylaştı. Geçtiğimiz hafta da Cindirese'nin Dérbelut köyünde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği öğrenildi. Halkın dışarı çıkmasının yasaklandığı bölgeye çok sayıda asker sevkiyatının yapıldığı bilgisi verildi.   
 
Êzîdîlerin kutsal yerleri de tahrip edildi
 
Talan ve yağmanın devam ettiği kentte Atmana köyünde halkın araçlarına el konulduğu öğrenildi. Yine Basifanê köyünde Êzidilerin kutsal yerlerinin çete grupları tarafından tahrip edildiği ve yerlerine de cami inşaatlarının yapıldığı bilgisini veren yerel kaynaklar,  Zerdüşt inancına mensup Êzîdîlerin zorla camilere götürüldüğünü söyledi.