Netice’yi katleden Abdulhakim’e ‘ağırlaştırılmış müebbet’

  • 17:20 16 Mayıs 2018
  • Hukuk
 
 
İSTANBUL -  Netice Taşdelen’i katleden Abdulhakim Taşdelen’e “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası verildi. Duruşma sonrası Abdulhakim Taşdelen’in yakınları, Netice’nin ailesi ve avukatına saldırdı. 
 
İstanbul Esenyurt’ta 2 Aralık 2016 tarihinde Netice Taşdelen’i katleden Abdulhakim Taşdelen ve 5 erkek kardeşinin yargılandığı davanın dördüncü duruşması, İstanbul Bakırköy 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Netice’nin ailesi, avukatları, tutuklu yargılanan Abdulhakim ile 5 erkek kardeşi ve avukatları katıldı. Duruşmayı, İstanbul Kadın Meclisleri de takip etti. 
 
Netice’nin öğrenim durumunu gösteren belgeyi dava dosyasına sunan Netice’nin ailesinin avukatı Mesut Oruk, “Şuana kadar yaptığımız beyanlara katılıyoruz. Bizce gerçek ortaya çıkmıştır. Olay gününde verilen ifadeler, aile olarak bilinen yerde verilen ifadelerde gerçeklik ortaya çıkmıştır. Sanık savunmasında da olayın gerçekliği ortaya çıkmıştır” dedi. Olay gecesine dair Büşranur’un ifadesine göre anne ve babası arasında bir tartışma olduğunu, hatırlatan ve bu tartışmanın sonucu cinayetin gerçekleştiğini düşündüklerini belirten avukat Mesut, suç delillerini anımsattı. Abdulhakim’in ailesinin delilleri karartma yolu ile suçtan kurtulmaya çalıştığını ifade eden Mesut,  Abdulhakim’in en ağır tekilde cezalandırılmasını istedi.
 
‘Kızım eşi tarafından öldürüldü’
 
Daha sonra söz alan Netice’nin erkek kardeşi Yami İmre, avukatlarının beyanlarına katıldığını kaydederek, “Benim kardeşimin daha önce intihar girişimi olmadı. Mahkemenize güveniyorum” diye konuştu. Netice’nin babası Babası Burhanettin İmre de, Türkçe bilmediği için polis İsmail Eser, tercümanlık için duruşmaya geldi. Baba Burhanettin İmre, Kürtçe olarak şöyle dedi: “Kızım eşi tarafından öldürüldü. Ben davacıyım. Evet, ben Abdulhakim’in kardeşini aradım bana ‘Biz bir şey yapmadık kardeşim yaptı’ dedi.”
 
‘Ceza verilmese kamu vicdanı zarar görür’
 
Daha sonra İstanbul Kadın Meclisleri’nin avukatı Tuğba Torun ise, avukat Mesut’un iddialarına katıldığını ifade ederek, kovuşturma aşamasında talepler reddedildiği için davanın eksik olacağına dikkat çekti. Tuğba, savcının olaydan hemen sonra olay yerinde deterjan kokusu aldığını ve suç delillerin kaybedildiğini belirttiğini hatırlatarak, banyoda da sürüklenme izi olduğunun altını çizdi. Ayrıca intihar mektubunu da anımsatan Tuğba, yazıların ölen kadına ait olmadığının belgelendiğini vurguladı. Davanın toplumsal bir ava olduğunu ve ortada büyük bir suç olduğunu söyleyen Tuğba, “Eğer bu sanık buradan ceza almadan çıkarsa kamu vicdanı zarar görür. Cezasızlık örneği olur” ifadelerini kullandı.   
 
Son olarak görüşünü açıklayan savcı, “Cinayet var. Sanık Abdulhakim eşe karşı cinayet suçu işlediğine kanaat getirdik. Bu suçtan cezalandırılmasını istiyoruz. Diğer 5 kardeşin de delilleri yok ettiğine dair kanıt yok. Onların beraatını istiyoruz” dedi. 
 
Tutuksuz sanıklar mağdur olmuş!
 
Bunun üzerine söz alan sanık Abdulhakim’in avukatı, Netice’nin intihar ettiğini iddia ederek, tutuklu sanık Abdulhakim ve tutuksuz 5 kardeşinin beraatını talep etti.  Abdulhakim de, “Benim eşim rahmetli oldu. Eşimin kız kardeşi intihar etmişti. Bunu kafasına takıyordu. Ben eşime moral veriyordum, beni dinlemedi. Suçsuzum” diyerek kendini savundu.
 
Tutuksuz sanıklar Abdulrahim, Cemil, Raşit, Ömer, Yunus da mağdur olduklarını iddia ederek, beraatlarını istedi.  Son sözleri sorulan Abdulhakim, “Perişanım. İki çocuğum var, mağdurum” dedi. 
 
‘Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi’
 
Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, oy birliği olarak Abdulhakim’e  “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası verdi. Diğer 5 sanığın da beraatına karar veren heyet, temyiz yolunu da açık tuttu. Mahkeme heyeti tutuklu bulunduğu sürenin de Abdulhakim için düşeceğini belirtti.
 
Sanığın yakınlarından avukata saldırı 
 
Duruşmanın ardından adliye önünde basın açıklaması yapmak isteyen gruba sanık Abdulhakim Taşdelen’in yakınları saldırdı. Avukat Mesut Oruk’a bıçak çeken Abdulhakim’in yakınları, gazetecileri de hedef aldı. Yaşanan arbede üzerine polis araya girerken, açıklama yapılmadan adliyeden ayrıldı.