Polisin tehdit ettiği muhabirlerimize savcıdan: 'Kesip biçeriz' dediler mi?

  • 17:25 16 Mayıs 2018
  • Güncel
DİYARBAKIR - Polislerin tehdit ve ajanlık dayatmalarına maruz kalan muhabirlerimiz, suç duyurusunda bulunmak üzere gittikleri savcılıkta, "Sizi keseriz biçeriz şeklinde tehdit aldınız mı? Kendinizden eminseniz neden korkuyorsunuz?" şeklinde sorularla karşılaştı. 
 
Diyarbakır'da gözaltına alındıktan sonra polisler tarafından tehdit ve ajanlık dayatmalarına maruz kalan muhabirlerimiz Durket Süren ve Nurcan Yalçın, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmak üzere başvurdu. Geçen hafta İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi'nde konuya ilişkin açıklama yapan Durket ve Nurcan, hafta içinde savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. 
 
Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade veren muhabirlerimiz, savcının ilginç soruları ile karşılaştı. Muhabirlerimizin, "Polisler tarafından önce emniyette daha sonra da bizi arayarak 'siz bu işte çalıştığınız sürece kapınızı çalmaya devam edeceğiz' şeklinde tehdit edildik. Biz illegal bir iş yapmıyoruz. Resmi bir kurumda çalışıyoruz" beyanlarına karşı savcı, "Sizi nasıl tehdit ettiler? Kesip biçeriz şeklinde bir tehdit oldu mu? Madem kendinizden eminsiniz neden korkuyorsunuz" şeklinde sorular sordu. 
 
Öte yandan suç duyurusuna rağmen muhabirlerimiz telefon ile aranarak taciz edilmeye devam ediliyor.