Diyarbakır'daki emek örgütlerinden Filistin için BM'ye çağrı

  • 18:08 16 Mayıs 2018
  • Güncel
DİYARBAKIR - Gazze'de yaşanan katliama ilişkin Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yapılan açıklamada, Filistin için BM'ye ve tüm uluslararası güçlere duyarlılık çağrısında bulunuldu.
 
İsrail tarafından Gazze'de yapılan katliama ilişkin Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu, Ofis AZC Plaza önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, "Kadınlar isyanı savaşları durduracak", "Savaş tüm halkların sorunudur", "İşgalciler kaybedecek halklar kazanacak" dövizleri ve "Mazlum Filistin halkına dönük katliamı lanetliyoruz" pankartı taşınırken, "Filistin halkı yalnız değildir" ve "İşgalci devletler hesap verecek" sloganları atıldı. Kitle adına basın açıklamasını okuyan TMMOB temsilcisi Mehmet Ceylan, nerenin başkent olacağına İsrail ya da ABD değil halkların karar verdiğini kaydetti.
 
'Sorun sizsiniz'
 
Mehmet, Kürt halkına karşı ne yapılıyorsa İsrail hükümetinin de Filistin'e aynısını yaptığının altını çizerek, "Eğer bu coğrafyada sorunun parçasıysanız, çözüm üretemezsiniz siz sorunun bir parçasısınız. Filistinliler için büyük felaket olarak tanımlanan Nakba'nın yıl dönümüne denk getirilmesi büyük bir provokasyondur. Bu tehlikeli provokasyona karşı başta BM olmak üzere uluslararası kamuoyunu ve tüm sorumlu hükümetleri acilen göreve çağırıyoruz" şeklinde konuştu.