Köylülerin geçişini sağlayan Sirinus Köprüsü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

  • 09:02 6 Mayıs 2018
  • Yaşam
Dilan Babat
 
HAKKARİ - Şemdinli'nin Öveç köyünde geçiş güzergahı olarak kullanılan Sirinus köprüsünün yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten köylüler, defalarca başvuruda bulunmalarına rağmen köprünün onarılmadığını söyledi. 
 
Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Öveç ( Sirinus) köyünde halkın geçiş güzergahı olan ve köylüler tarafından 1986 yılından yapılan Sirinus köprüsü yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Kendi imkanları ile yaptıkları köprü ile şehir merkezine ulaşımı sağlayan halk, aşırı yağmur nedeniyle köprünün kullanılamaz hale geldiğini ve her an yıkılabileceğini belirtti. 
 
Daha önce yaylalara ve şehir merkezine ulaşabilmek için derenin öbür tarafında bulunan bir ağaca bağladıkları iple karşıya geçen halk, köprünün onarılmaması halinde can kaybının yaşanabileceğinden endişeleniyor. 
 
'Can kaybı yaşanmadan köprü onarılmalı'
 
Köy halkı ise, şimdiye kadar yaptıkları her başvuruda "bu yıl içinde yapılacaktır" cevabını aldıklarını aktararak, bu şekilde bir öteleme durumunun yaşandığını kaydetti. Seçimler için gelip kendilerinden oy isteyeceklerini dile getiren halk, "bunun için yüzleri olacak mı?" diye sordu. Köy halkı tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Köprü ve yol yapmak zaten onların görevidir. Ama bunları bize bir lütuf olarak gösteriyorlar. Yıllardır bu köprüden geçen çocuklarımıza, kadınlarımıza bir şey olmasın diye kendi imkanlarımız ile onarıyoruz. Ama bir yağmur ya da kar yağdığı zaman hemen etrafındaki taşlar düşmeye başlıyor. Bir can kaybı yaşanmadan bu köprünün bir an önce yapılması gerekiyor." 
 
Halk, 24 Haziran'da yapılacak seçimlere de işaret ederek, "Oy zamanı geldiğinde kapılarımızı çalacaklar. Ama bizlerde onların bize gönderdiği cevabı vereceğiz" diyor.