Bagok eteklerindeki tarihi Mor Evgin Manastırı ziyaretçilerini bekliyor

  • 09:02 11 Mayıs 2018
  • Yaşam
MARDİN - Nusaybin ilçesinde konumu ve manzarası nedeniyle Sümela Manastırı'na benzetilen 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı keşif edildikten sonra ziyaretçi akınına uğruyor. 
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde Bagok Dağı eteklerinde bulunan, konumu ve manzarası nedeniyle Trabzon'daki Sümela Manastırı'na benzetilen 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı, basında çıkan "Keşfedilmeyi bekliyor" haberinden sonra ziyaretçi ve turist akınına uğruyor. Binlerce yıllık tarihi ve mimari yapısı ile insanları kendine hayran bırakan manastır, Bagok Dağını tepeden görüyor. Keşfedildikten sonra turistlerin yoğun ilgi gösterdiği manastır, hak ettiği değeri görmek istiyor. Uzun süre kapalı kaldığı için restore edilmesi gereken manastıra yerelde bulunan halkta sahip çıkıyor. 
 
1700 yıllık tarihi bir geçmişi var
 
Nusaybin'e 25 kilometre uzaklıktaki Bagok Dağı eteklerinde, Roma Dönemi'nde inşa edilen 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı, 1970 yılında manastır rahibi Lahdo Örz'ün hayatını kaybetmesi ile kapandı. Manastır, 41 yıl sonra Mardin'in Midyat ilçesinden baş rahip atanması ile yeniden açıldı. Mardin'deki diğer manastırlardan mimari açıdan daha farklı olan ve Türkiye'deki en büyük kilise çanının bulunduğu manastır, Süryaniler için ikinci Kudüs olarak da biliniyor. Süryaniler, hacı olmak için Kudüs'e giderken, ibadetlerinin bir kısmını manastırda yapıyor.
 
'Çok az insanın buradan haberi var'
 
Manastırın yakınında bulunan Marine köyünden bir yurttaş, "Eskiden insanlar hiç gelmezdi buraya. En son açılması ile birlikte turistler gelmeye başladı ibadetler başladı ama hala hak ettiği değeri kazanmadı. Çok da eski bir tarihi var. Restore de edilmesi gerekiyor ve bu haliyle bile göz kamaştırıyor. Gelen turistler bile şaşırıyor böyle bir yer var mı diye? Çok az insanın buradan haberi var" diye konuştu.
 
Manastırın tarihçesi şu şekilde:
 
Mor Evgin Manastırı, Nusaybin'in 25 kilometre uzaklığındaki Bagok Dağı'nda, denizden yaklaşık bin metre yüksekte bulunuyor. Mısır'dan gelen Mor Evgin ve 70 müjdecisi tarafından yaklaşık 1700 yıl önce inşa edilen manastır günümüze kadar gelmiştir. Yapmış olduğu hizmetler nedeniyle Mor Evgin'e ikinci Mesih unvanı da verilmesinden dolayı bu manastır, Süryanilere ait manastırların anası olarak sayılıyor. Rahip sayısı 350'ye kadar ulaşan manastır, bir dönem Uzakdoğu ülkelerine kadar Süryanilerin rahip ihtiyacını karşılamış.